Aytül Akal

Aytül Akal

1952 yılında, yasemin kokulu İzmir'de doğdum. Çocukluğum ve gençliğim orada geçti. 1971’de İzmir Amerikan Kız Koleji'ni bitirdim. 1999'da uzaktan eğitimle Washington International University'den mezun oldum ve aynı üniversitede yine uzaktan eğitimle 'Eğitim' dalında yüksek lisansımı yaptım.

Çok küçükken başladım yazı yazmaya. Yazmak bir tutkuydu benim için. Zaman zaman küsüp “Yazmayacağım!” diye yeminler ettiğim, ama vazgeçemediğim bir aşk gibi, yazmak… 

Çocukluğumdan bu yana, çeşitli dergilerde yazılarım, şiirlerim ve röportajlarım yayınlandı. Yetişkinler için şiirler içeren ve artık yayında olmayan ilk kitabım 'Kent Duygusu' 1981’de yayımlandı. Çocuklar için yazmaya 80’li yılların sonlarında başladım. İlk masal kitabım 'Geceyi Sevmeyen Çocuk' 1991’de yayımlandı. 89’da yazdığım ve 91’de yayımlanmaya başlayan bu masallarım halen yeni yeni baskılar yaparak çocuklarla buluşuyor.

Masallarla başlayan yazın serüvenimi öykülerle, romanlarla, şiirlerle, oyunlarla sürdürdüm. Çocuklar ve gençler için yazdığım kitap sayısı 150’ye yaklaştı. Öykü ve masallarım Almanca, İngilizce, İspanyolca, Bulgarca, Macarca, Arapça ve Farsça’ya çevrilerek yurt dışında yayımlandı.

1995'te iki yazar arkadaşım Aysel Gürmen ve Ayla Çınaroğlu ile birlikte, çocuk edebiyatına nitelikli yapıtlar kazandırmak amacıyla, daha sonraları Tudem Yayınları içinde yer alan Uçanbalık Yayınları'nı kurmuştuk. Son yıllarda, birçok değişik yayıncıyla çalışıyorum. Yazar arkadaşım Mavisel Yener’le birlikte roman, şiir ve öykü dalında 20 ortak kitap yazdık. Bu da edebiyat dünyasında ilginç bir rekor sayılabilir.:)

Dergi ve gazetelerde yazılarım, çocuk kitapları için tanıtım ve eleştirilerim, yazar, çizer ve çevirmenlerle röportajlarım yayınlanıyor. Bazı öykü ve masallarım ders kitaplarında yer alıyor. Ayrıca çocuk ve gençler yararına toplumsal duyarlılık projeleri geliştiriyorum ve çeşitli projelerde yer alıyorum.

Amacım, çocukları ve gençleri nitelikli kitaplarla buluşturarak, okuma alışkanlıklarını geliştirmelerine yardımcı olmak.

Yazarlığımı, ortağı olduğum ticaret ve sanayi şirketindeki idari görevlerimle birlikte yürütüyorum. 

Evren ve Alper adlı iki harika oğlum, Alya ve Can adlı iki torunum var... :)

torunYurt Dışında Yayımlanan Kitaplar

YURT DIŞI ÇALIŞMALARI

1967 yılında hatıra defterine “şair veya yazar” olmak istediğini yazan biri olarak, “...dünyaya adımı Türk olarak duyurabilirsem ne mutlu bana” cümlesini çocuksu bir dilek olmaktan çıkarıp gerçeğe dönüştürmenin haklı gururunu paylaşıyorum okurlarımla.

On üç kitap Almanya'da, yirmi dört kitap İran'da, dört kitap Bulgaristan'da ve üç kitap Avustralya'da, bir kitap da Mısır'da, bir kitap Macaristan'da, bir kitap Bolivya'da olmak üzere yurt dışında toplam kırk yedi kitabım yayımlandı. 

Avustralya: *'Sihirli Kapı' ve 'Mevsimler Kralı'nın Maceraları' dizileri, Writers Exchange E-Publishing tarafından basıldı.

* Almanya: Masallarım, Almanca-Türkçe ve Almanca-İspanyolca olarak  TALISA Kinderbuch-Verlag oHG tarafından basıldı.

* Almanya: En Matrak Canavar Öyküleri dizisinden iki kitabım, Almanca-Türkce olarak Edition-Orient Literatur tarafından basıldı.

* İran: Masal ve öykü kitaplarımdan onbir tanesi, Oraman Publishing tarafindan Farsça olarak yayımlandı.

* Bulgaristan: Sihirli Kapı dizisinin dört kitabı, Lettera Publishing tarafından yayımlandı.

* Mısır: Sanatçının Sihirli Odası, Safeer Publishing tarafından yayımlandı

* İngiltere: Savaşta maddi-manevi zarar gören Irak'lı çocukların eğitimi ve desteklenmesi amacıyla İngiltere'de geliştirilen bir projenin sonucu olarak, Lines In The Sand (Kumdaki Çizgiler) adlı antoloji, 2003 yılı Haziran ayında İngiltere'de Francis Lincoln Yayınevi tarafından basıldı ve geliri Irak'lı çocuklara verilmek üzere Unicef'e bırakıldı. Projeye katkıda bulunmak üzere farklı ülkelerden eserlerini gönderen dünya sanatçıları arasından yalnızca 150 yapıt seçilerek antolojiye alındı. Sanatçıların savaşa karşı duruşunu yansıtan ve tüm dünyada Unicef aracılığıyla ve Amazon gibi büyük kitapçılar üzerinden siparişle satışa sunulan bu antolojide benim "The Quarrelsome Trees" (Kavgacı Ağaçlar) adlı masalım yer almaktadır.

* Yurt dışında çeşitli kütüphanelerin web-sitelerinde biyografim ve bazı kitaplarımın  tanıtımları yer almaktadır.

Masallarım, Almanca-Türkçe olarak Almanya’da TALISA Kinderbuch-Verlag oHG tarafından basıldı.

 *

Detaylı Liste İçin:


+ 2091
+ 819

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.