Başlıklar

En Yeni Kitaplarım

koku_delisi-3
renk_delisi-2
ses-delisi
sozvermistinanne
sozvermistinbaba
tak_tak_tak-sans_geldi
tittirikler-1a
tittirikler-2a
tittirikler-3a
tittirikler-4a
tittirikler-5a

Yasemin - 2004

İçerik - SÖYLEŞİLER
PrintEmail

YASEMİN -

Üniversite Öğrencisi - 2004

 

1.   Kendinizden bahseder misiniz? Aytül Akal kimdir?

Sevgili Yasemin, biyografik bilgiler, www.aytulakal.com adresinde uzun uzun var, orda Ingilizce olarak da mevcut.  Sayfadan yararlanabilirsin.

2.   Çocuklara okuma yazma yeteneklerini arttırmak için neler yapılmalı?

Kesinlikle okul öncesinden başlayarak, onlara kitap okumalıyız.  Çocuk, kitabı ellemeli, sayfalarını açıp bakmalı ve içindeki öyküleri dinlemeli.  Okula başlamadan önce, kitapla ilişki kurmuş  ve kitap okumayı doğal bir alışkanlık olarak yaşamına almış olmalı.  Zorla kitap okuma ya da okutmakla alışkanlık elde edilemiyor.  Alışkanlık olmayınca da, yazma ya da okuma yeteneğinin gelişmesinden söz etmek mümkün değil...

3.   Çocuklara ne tür kitaplar seçmeliyiz?

Çocuk dünyasına yakın olan kitapları...  Çocuğa yukardan aşağıya değil, yüzyüze bakabilen kitapları...

Yetişkin olarak bizler okuduğumuz bir çocuk kitabını beğeniyorsak, emin olun, çocuk da beğenecektir. 

Eğer biz beğenmemişsek, ancak çocuk kitabı formatında olduğu ve çocuk kitabı olarak satıldığı için almış ve çocuğa okuyorsak, bilin ki o kitap, gerçek çocuk kitabı değildir.  Çocuğa okunmamalıdır.

Çocuğun ruhunu sarıp sarmalayan, ona dil becerisi kazandırabilen, sorun çözme, iletişim, araştırma becerilerini destekleyen ve bilişsel gelişiminin yanısıra, kişilik, toplumsal ve dil gelişimine katkı veren kitaplar seçmeliyiz. Bu derinliği barındırmayan yüzeysel kitaplar, çocuklara hiçbir katkı vermediği gibi, kitaptan soğutur.

4.   Kitap seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Yukarıda saydığım özellikleri içermesine önem vermeliyiz. Yüzeysel, derinliği olmayan anlatımları içeren kitaplardan kaçınmalıyız. Çocuklarımızı, onların dünyasına uygun olmayan, onlara uzak düşen kitaplarla buluşturmamalıyız, bu buluşmada üstelik zorlayıcı olmamalıyız.

5.   Kitap dışında çocuklara yardım edecek diğer materyaller nelerdir? 

Sanatla ilgili her şey... Müzeler, konserler, tiyatrolar, resim sergileri, gezi yapılan yerlere ait araştırmalar...  Resim yapma, müzik dinleme, şiir okuma/yazma, günlük tutma...

Eke, çocukların kitap okumaları konusunda “cocukyazını” grubu olarak yaptığımız bir çalışmayı koyuyorum.  Çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmayla ilgili direk ya da endirek birçok öneri bulabileceksiniz. Kaynak göstererek istediğiniz bölümleri kullanabilirsiniz.

6.   Sınıflarda kütüphane oluşturulurken nelere dikkat etmeliyiz?

Kitaplığa konacak kitapların, yayınevlerinin ya da pazarlamacıların baskısıyla değil, edebi değerlerinin olup olmamasıyla ilintili olarak seçilmesine dikkat etmek gerekir.

Kitapları raflara yerleştirmeden önce okuyup çocuğa olan yakınlığını değerlendirmeyi, uygun görmediklerimizi raflara asla koymamayı ilke edinmeliyiz. 

7.   Kitaplarınızda çocuklara vermek istediğiniz mesajı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Mesajın çocuğa gerekli olup olmadığını düşünüyorum önce.  O kavram için erken mi?  O olmazsa hayatında, çocuk bir şeyler kaybeder mi?  Çok mu gerekli?

Bu değerlendirmeden sonra, iletinin çocuğun dünyasına yakın olup olmadığı konusunda kendi kendimle çatışmaya giriyorum.  Çocukları inceliyorum, beklentileri arasında o kavramla ilgili bir ipucu bulmaya çalışıyorum.

Ne erken olsun isterim, ne de çocuğun gelişmek için kullanabileceği süreci gereksiz bir kitapla gaspetmek isterim.  Onun hayatına yaşam boyu ışık tutabileceğine inandığım konular ve kurgularla ona ulaşmak isterim. Buna inaniyorsam, o zaman yazarım.

8.   Kitap yazarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Çocuk gibi düşünebilmek, çocuk dünyasının çözümlerini çocuk bakışıyla bulmak,  ama bunları anadiline hakim usta bir kalem diliyle yazmak...

Bütün istediğim ve yaptığım budur.

9.   Çeviri kitaplar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hangi bağlamda değerlendirmem gerektiğini anlayamadım.  Çeviri ya da yerli bir yazarın kitabı, eğer iyiyse, birinin diğerinden farkı yok ki.  Bütün çocuklar, bütün yetişkinler okuyabilir, okumalıdır da...

10. Benim gibi okul öncesi öğretmenleri adaylarına neler önerirsiniz?

Hem öğrencilerinize, hem de kendi çocuklarınıza kitap okuyun derim.  Kitapları çocuğa okumadan önce mutlaka siz okuyun.  Beğenip beğenmediğinize karar verin.  Çocuğun kitaptan hangi kazanımlar elde edeceğinin değerlendirmesini yapın. Zaman öyle kıymetli ki, kötü yazılmış bir kitapla ne kendi vaktinizi ziyan edin, ne de çocuğun zamanını alın. 

Kitapların neden önemli olduğunu araştırın, bilin, ve bu bilinçle, öğrencilerin her zaman “iyi” kitaplarla buluşmasını sağlayın ki, topluma algısı yüksek, duyarlı bireyler katılmasında katkınız olsun.  

Sevgilerle,

 


+ 0
+ 0

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.