Başlıklar

En Yeni Kitaplarım

koku_delisi-3
renk_delisi-2
ses-delisi
sozvermistinanne
sozvermistinbaba
tak_tak_tak-sans_geldi
tittirikler-1a
tittirikler-2a
tittirikler-3a
tittirikler-4a
tittirikler-5a

Fatma Sapçı -2007

İçerik - SÖYLEŞİLER
PrintEmail

Çanakkale 18 MART OKULÖNCESİ  ÖĞRETMENLİĞİ

Fatma Sapçı

3. sınıf

2007

 

Merhaba ben Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Okulöncesi Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim. Çocuk Edebiyatı dersinde aldığım ödev gereğince size Türkiye'de çocuk hikayeciliğinin durumu hakkında birkaç soru sormam gerekiyor. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevineceğim. Birçok yazara mail atıyorum . Fakat yanıt alamıyorum. Size şimdiden çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum.

Çocuklar için yazmak en kolay gibi görünmekle birlikte edebiyatın en zor alanlarından biri. Sizin kitaplarınız çocuklar tarafından çok seviliyor. Çocuk okurla başarıyla buluşan bir yazar olarak söyler misiniz, kitaplarınızda onları sarıp sarmalayan büyünün kaynağı nedir?

Bence birkaç nedeni var; zaten ancak hepsi harmanlandığında, ortaya mükemmel bir karışım çıkıyor.  Biri eksik olsa, büyü de etkisiz kalıyor.

1.Yaşama olan çocuksu bakışımı yitirmedim. Yaşamı algılayışım, yetişkinlerden çok, çocuklara yakın. 

2.İlköğretim süresince ve sonrasında, öğretmenlerimin desteğiyle çok sağlam bir ana dili eğitimi aldım.  Dile hakimiyetim daha o yaştan içselleşti.

3.Yazar olarak doğdum.

Hangi yaş grubuna yönelik kitaplar yazıyorsunuz?

Yayımlanmış 99 kitabım var, bir tane de yayıma hazırlanan var.  Toplam 100 kitabın yarıdan çoğu, okul öncesi döneme sesleniyor.  Genel olarak bakıldığında: 2-4, 4-7, 7-9, 8-12, 10-14, kısacası çocuk ve ilkgençlik dönemi için yazıyorum.

Çocuk kitapları yazmanın diğer türdeki kitapları yazmaktan farkı nedir?

Fark, çocuklar için yazmak!  Yazarken çocuk olmak.  Elbette dilde, kavramlarda fark olacak, yazan da okuyan da çocuk çünkü. J

Kitaplarınızı yazarken nasıl bir anlatım biçimini tercih ediyorsunuz?

Yazacağım konu, nasıl yazılması gerektiğini de kendiliğinden beraberinde getiriyor.  Nasıl oluyor bilmiyorum ama, bir şeyi yazdıktan sonra şöyle bir bakıp da, “Hmmm, bu  metin, şu yaş grubuna uygun,” dediğim hiç olmadı.  Her zaman daha yazarken, yazdığımın hangi yaş grubuna sesleneceğini bilirim.  Hatta kitabın ebadı, resimleri bile gözümün önündedir. 

Yani bir bağlamda biçimi oluşturan ben değilim.  Yapıtın kendisi, nasıl bir anlatım biçimini gerektirdiğini, kendisi anlatır bana.

Genel olarak kitaplarınızda işlediğiniz konular nelerdir?

Konularım, bir çocuğun nefes almaya başladığıktan sonra yetişkin olana kadar geçen gelişim süreci içinde yaşamla ilgili karşılaşacağı ne varsa, onların içinden seçilir.  Çocuğu bire bir yaşamla tanıştıran konulardır.

Seçeneklerin tek olmadığını, tercihleri ve kararlarıyla kendi yaşamına yön verebileceğini hissettirmeye çalışırım.

En çok önem verdiğim konulardan biri de “yapıcı iletişim”dir.  Neredeyse her yazdığım öyküde, masalda ya da romanda, yapıcı iletişimle sorunların üstesinden gelinebileceğinin ipuçlarını vermeye çalışırım.

Çocukların kitapla kurduğu ilişki nedir? Çocuk kaç yaşından itibaren kitapla tanıştırılmalı?

Çocuk doğduğu andan itibaren, kitapla tanışabilir… Elbette, önce yırtılmayan kumaşa benzer türde sayfalari olan kitaplar, daha sonra kalın karton sayfalılar. 

Çocuklarla oyun oynamak için de, kitap okumak için de zaman ayrılmalı.  Çocuğunun kişilik ve dilsel gelişimine destek vermek isteyen her anne-baba, ona okumalı.

Ülkemizde çocuk hikayelerine yeteri kadar ilgi gösteriliyor mu?

Ülke çok büyük, nüfus kalabalık.  Bölge bölge ele alınacak olursa, kitap okuyan çocuklar da var, okumayan da.  Okul öncesinde birçok anne baba, çocuğuna kitap okuyor, kimi de okumuyor.

Kendisi okuma yazma bilmediğinden ya da kitaba ayıracak parası olmadığından, çocuğun kitapla ilişki kurulmasına özen göstermeyen anne babalar da var. 

Öte yanda ilgi gösteren ya da göstermeyen kitapçılar, eğitim kurumları, devlet kuruluşları… Yani sorunuzun öznesi kim, anlayamadığım için, nasıl yanıtlayacağımı da bilemedim.

Ben kendi okurlarıma bakarak, ilginin çok büyük olduğunu söyleyebilirim.  Üniversite öğrencilerinden mektup alıyorum, çocukluğumda bütün kitaplarınızı okudum, en sevdiğim yazarlardan biriydiniz diye… Dosyalar dolusu mektuplarım var, okurlarımdan gelen.  Kimi çocuk, kimi anne baba ya da öğretmen…  Çocuk kitabı da olsa, kitaplarımı izleyen çok sadık yetişkin okurlarım da vardır.

 


+ 0
+ 0

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.