Başlıklar

En Yeni Kitaplarım

koku_delisi-3
renk_delisi-2
ses-delisi
sozvermistinanne
sozvermistinbaba
tak_tak_tak-sans_geldi
tittirikler-1a
tittirikler-2a
tittirikler-3a
tittirikler-4a
tittirikler-5a

Gözde Alan - 2008

İçerik - SÖYLEŞİLER
PrintEmail

Gözde Alan

Üniversite öğrencisi

Konu: Öğretmenin Sihirli Şapkası

2008

 

Sevgili Gözde Alan,

Bu kitabın yazılışı, bir espriyle başladı.  Mevsimler Kralı’nin Serüvenleri dizisinden Küçük Prens’in Doğum Günü adlı öyküyü yazmış, resimlemesi için Ender Dandul’a vermiştim. 

Cağaloğlu’da, Mustafa Delioğlu’nun atölyesinde, Dandul ile birlikte kitabı konuşurken, Delioğlu tutturdu, “Ben de bir kitap istiyorum...” diye.  “Yok” dedim, dinlemedi.  “Madem Ender’e bir kitap verdin, ben de istiyorum,” dedi.  Şaka söylüyordu tabii ama Delioğlu’nun lafının altında kalır mıyım?  Onun atölyesinde gelişen bu konuşmanın ardından, “Sanatçının Sihirli Atölyesi” adlı öyküyü yazdım ve Delioğlu’na verdim.  Dikkat ederseniz, kitapta çizilen bütün figürler, aslında çevremizdeki sanatçı dostlarımızın stilize edilmiş illüstrasyonlarıdır; atölye de Delioğlu’nun atölyesi...

Dandul’a verdiğim ilk öykü,  ilkbahar mevsimini anlatıyordu.  Daha sonra sırayla yaz, kış, sonbahar öykülerini tamamlarken, Delioğlu yine tutturdu:  “Ona dört öykü verdin. Ben de dört öykü istiyorum!” Hep aramızdaki şakalaşmalardı bunlar.

Hafta sonları Dandul’un Caddebostan’daki atölyesinde, hafta içinde de haftanın birkaç öğlen saatinde Delioğlu’nun atölyesinde buluşuyorduk. Kitaplarımın resimlenme sürecinde, hemen hemen her aşamada, ressamla birlikte yol almayı severim; çoğu sayfaların oluşmasında ve özellikle sayfaya dikkatli okurlar için katacağımız gizli sürprizleri ve  ipuclarını yerleştirirken, fikirleri birlikte oluştururuz, çok da eğleniriz. 

Sonuçta, Delioğlu’na verdiğim ilk öyküyü de dizi haline getirerek, dört öykü yazdım. Sihirli Kapı dizisi adını verdiğim bu diziyi, bir süredir kitaplarla, filmlerle sihir dünyasına bandırılan çocuk okurlara, asıl sihrin insanin kendi içinde olduğunu anlatmaya çalıştım. Bunlardan üçüncüsüdür, “Öğretmenin Sihirli Şapkası”.

O sıralarda (1999 ve 2000 yılları) Washington International University’de uzaktan eğitimle “eğitim” üzerine lisans ve yüksek lisans yapıyordum. Bunun da ayrı bir öyküsü vardır ya, çok kısa söyleyeyim.  Ben pedagoji alanında yurt dışı bir eğitim araştırması içindeydim.  Önüme “edication”  çıktı.  Pedagojinin, rehberlik sözcüğüyle yer değiştirmiş olduğunu fark etmediğim için, çeşitli üniversiteleri dolaşıyor ve pedagoji başlığıyla bir eğitim alanı ariyor ama bulamıyordum.  Oysa meğer pedagoji yerine “counsellor” başlığı kullanılmaya başlanmış… Bunu çok sonra fark ettim...

Sonuçta “pedagoji” bulamayınca, “eğitim”i almaya karar verdim, pişman da olmadım. Bu eğitim sürecinde karşılaştığım Çoklu Zeka kuramları o yıllarda Türkiye’de henüz birkaç özel okul dışında pek bilinmiyordu.  Tezimi de bu konu üzerinde yazdım.

Bu konuda öğretmenlere nasıl ulaşabileceğimi düşünmeye başlamıştım. En kestirme yol, yine çocuk kitapları olabilirdi.  Kitapları çocuklara okurken, öğretmenler de kendilerine düşen payı özümseyebilecekti. 

Eğitim sürecinde okuyup her biri için rapor hazırladığım kitapların arasında özellikle bu dört kitap bana öğretmenliğin ve sınıf içi iyi eğitimin nasıl olabileceği konusunda çok geniş ufuklar açmıştı:

* The Courage To Teach, Parker J. Palmer, 1988, Jossey-Bass Inc., Publishers.

* The Quality School, William Glasser, M.D., 1990, HarperPerennial

* Multiple Intelligences, Howard Gardner, 1999, BasicBooks

* Classrooms That Work, Patricia M. Cunningham and  Richard L. Allington, 1999, Addison-Wesley Educational Publishers Inc.

Sihirli Kapı dizisinin kitapları, bu eğitim sürecinde özümsediğim ve içselleştirdiğim eğitim dalı üzerinedir aslında...  “Öğretmenin Sihirli Şapkası”  ve “Kardeşimin Sihirli Okulu” ideal eğitim sistemini ele alır; biri öğretmene, diğeri ise okula gönderme yapar.  Son kitap “Dedemin Sihirli Okulu” ise, sağlıklı iletişimin eğitimde ve yaşamdaki yerini vurgular.

İşine yarayabileceğini umuyorum.  Hazırladığın ödevin bir kopyasını bana da yollarsan çok sevinirim.  Arşivimde saklayabilirim.

 


+ 0
+ 0

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.