Başlıklar

En Yeni Kitaplarım

koku_delisi-3
renk_delisi-2
ses-delisi
sozvermistinanne
sozvermistinbaba
tak_tak_tak-sans_geldi
tittirikler-1a
tittirikler-2a
tittirikler-3a
tittirikler-4a
tittirikler-5a

Merve Karaduman - 2010

İçerik - SÖYLEŞİLER
PrintEmail

FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi, Hazırlık sınıfı

Merve Karaduman

2010

 

Yazar olmaya nasıl karar verdiniz?

Bu kararımın başlangıcı, ilkokul üçüncü sınıfta öğretmenimle aramda geçen bir olaya dayanır. Uzun uzun anlatmak yerine, “Babam Duymasın” adlı kitaptaki son öyküde, bu anıyı anlattığımı söyleyeyim. “Teşekkür Ederim Öğretmenim” adlı bu öyküyü okuyan, öğretmenime neden teşekkür borçlu olduğumu düşündüğümü de anlayacaktır...

İlk kitabınızı kaç yaşında yazdınız?

İlk kitabım “Kent Duygusu”, yetişkinler için bir şiir kitabıydı. Yayımlandığında otuz yaşımı geçmiştim.  İlk çocuk kitabım “Geceyi Sevmeyen Çocuk” ise, otuz dokuz yaşımda yayımlanmıştı.

Kitaplarınızı yazarken ne düşünürsünüz?

Sadece öyküyü düşünürüm. Kahramanın kılığına girer, onun duygularıyla özdeşleşerek son satıra kadar öykünün içinde yaşarım.

Çocuk kitapları yazarken neye özen gösterirsiniz?

Dilime çok özen gösteririm. Yazdıklarımın çocukların hoşuna gideceği şeyler olmasına dikkat ederim.  Yazarken eğlenmek isterim; çocuklar da okurken eğlensin isterim. 

Genelde kitap yazarken mesaj vermeye mi   yoksa yazdığınız kitabın uyumuna mı dikkat edersiniz?

Bence buna okurlar karar verebilir. Kitaplarımda uyum var mı yok mu?

Yazar olmak hep hayaliniz miydi yoksa bir tavsiye üzerine mi yazmaya başladınız?

Yazar olacağım daha ilköğretim üçüncü sınıftayken belliydi. Tamamen yetenekle ilgili bir şey bu. Ancak çok geç yazar oldum, çünkü hayatımı kazanmak zorundaydım. Uzun yıllar iki-üç işte birden çalıştım, kitap yazacak zamanım olmadı. Ancak bu arada dilimi ve yazarlık niteliğimi geliştirecek fırsatı buldum.  Yazdım, hep yazdım. 

“Kitap yazmak” çocukluğumdan beri içimde yaşayan bir tutku, bir aşktı.

Yazarlığı tavsiye eder misiniz?

Yazarlığı kime tavsiye edeceğim, bu önemli.  Yazarlık yeteneği olmayana, ya da dilini ve kişiliğini geliştirmek için çaba göstermeyen birine yazarlığı tavsiye etsem, ne işe yarar?

Daha çocukluktan başlayarak yazar olma aşkıyla yanıp tutuşan birini ise durdurmak zaten olası değil, öyle ya da böyle bir gün zamanı gelecek ve kitaplarını yayımlayacaktır.

Demek istediğim, yazarlık “tavsiye” ile gerçekleştirilebilecek bir sanat dalı değil, yetenek ve yetkin dilin büyük rolü var.

Örnek aldığınız yazarlar kimlerdir?

Kimi yazarı yetkin diliyle, kimini seçtiği konularıyla, kimini sanatsal bütünlüğüyle seversiniz. Her yazarın üslubu farklıdır, öyle de olmalıdır zaten.

Öğretmen olacaksanız, avukat, doktor, fabrika müdürü olacaksanız, meslekte ilerleyebilmeniz için aynı meslekten birini örnek almanız kadar doğal bir şey yok. Ama yazarlıkta olmaz.  Bir başka yazara öykünüp benzer şeyleri yapmaya kalkışmak, taklitçilik olur. 

Her yazar kendi üslubunu geliştirebilmeli.  Gerçek yazar, kendi özgün üslubuyla tanınır.

Ne tür kitaplar okumayı  ve yazmayı seversiniz?

Öncelikle eğlenceli şeylerden hoşlanırım.  Okuduklarım beni eğlendirmeli.  Sonrasında heyecan ve macera ararım.  Kitap beni sürükleyebilmeli.  Felsefe ve psikoloji de olsun içinde isterim.  Kitabı bitirdikten sonra beni düşündürecek şeyler bırakmalı belleğimde.

 


+ 0
+ 0

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.