Güncel

Mevlana Vakfı 2018 Edebiyat Ödülü Aytül Akal'a verildi

 

Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı’nın 2018 yılı Edebiyat Dalı ödülü, Aytül Akal’ın oldu.

“Sanatı, oyunu, eğlenceyi bir araya getirirken insanların yardımlaşabileceklerini, birlikte çalışabileceklerini ve yapıcı iletişimin her alanda kullanılabileceğini çocuklara örneklediği” ve “Türk Çocuk Edebiyatına katkılarından dolayı” bu ödüle layık görülen Akal, 1 Kasım 2018’de, ödülünü 3000 kişilik bir izleyici kitlesinin oluşturduğu dev bir salonda ödülünü, Gazeteci/Yazar/Araştırmacı dalında 2017 ödülü sahibi Orhan Karaveli’den aldı.

Mevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat Ödülleri

Mevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat Ödülleri

 


+ 0
+ 0
 

Sosyal Bilimler Dergisi

Sosyal Bilimler Dergisi, Ekim 2018 tarihinde yayımlanan 28. sayısında, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet İhsan KAYA Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü ve öğretmen Veysi ÇELEBİ tarafından hazırlanan bir incelemeyi okurlarına sundu.

AYTÜL AKAL’IN ÇOCUK ROMANLARINDAKİ DEĞER AKTARIMLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME

Özet:

Bu çalışmada, tanınmış çocuk edebiyatı yazarlarından Aytül Akal’ın çocuk romanları, değer aktarımları açısından incelenmiştir. Betimsel nitelikte olan bu çalışmada doküman incelemesi esas alınmıştır. Örneklem olarak Akal’ın Abur Cubur Canavarı, Kiralık Evde İki Gün Bir gece, Renk Delisi, Ses Delisi, Koku Delisi, Çılgın Uzaylı Planı, Gökten Uzaylı Düştü ve Zombili Mombili Roman adlı eserleri ele alınmıştır. Bu romanlar teker teker incelenmiş, romanların değerler içeren bölümleri tespit edilmiş, değerlerin doğrudan aktarımdan ziyade –sezdirme, karşıtlıklardan yararlanma, kahramanla özdeşim kurma ve mutlu sona ulaşma- gibi yöntemler ile aktarıldığı belirlenmiştir. 

İncelemenin tamamını okumak isteyenler için PDF dosya bağlantısı:

 


+ 2
+ 0
 

2018/19 eğitim sezonuna merhaba

Başlıyoruuuuzzz!

Aytül Akal kitapları üzerine çocuklarla söyleşi ve kitap okuma etkinliği ile 09.09.2018, saat 14:30 da Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesinde okurları ve sevenleri ile buluşuyor.

Aytül Akal Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi söyleşisi


+ 1
+ 0
   

İsveç İzmir’de!

Yılın son resmi etkinliği olarak:

İsveç İzmir’de!

İsveç ve Türk çocuk edebiyatının tarihsel gelişimi, çocuk edebiyatında sansür, bir çocuğun hangi duyguları kaldırabileceği, İsveç’te ve Türkiye’de çocuklar için yazmak ve çizmenin anlamı, ve yaratıcı süreç... Tüm bu konular ve daha fazlası Prof. Elina Druker, Prof. Neslihan Kansu-Yetkiner ile ödüllü yazar-çizerler Sara Lundberg ve Aytul Akal’ın katıldığı, Victoria Arzu Lejontåtel’ın yönettiği panelin konularıydı.

isvec-2

isvec


+ 1
+ 0
   

Mıymıy Teyze Japonya'daydı

Mıy Mıy Teyze, International Turkish-Japanese Literature Events etkinliği çerçevesinde Japonya’daydı.

Sesli sunum Türkçe, görsel sunum İngilizce, spontane çeviriler Japonca...
“Çocuklarla yaptığınız etkinliklerde bu kitapların kuklalarını da yapıp götürseniz...” önerisine, “Kuklaya gerek yok, aslı giriyor ya etkinliğe,” diyerek kendimi işaret etmem, kahkahalarla karşılandı.
Yunus Emre Enstitüsünün konuğuyduk.  Japonya ve kitaplar… Çok farklı bir deneyimdi.
Nicelerine dileklerimle…
Mıymıy Teyze Japonya'da

+ 1
+ 0
   

Okul Öncesi Öğretmenliği Semineri

Aytül Akal, 'Gençlik Durağı'nın 24 Şubat Cumartesi günü organize ettiği, İstanbul 'Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği Semineri'ne katıldı ve 'Okusun da Büyüsün' konulu bir sunum yaptı....

PHOTO


+ 1
+ 0
   

Kitap Olmadan Asla

KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretemenliği Eğitimi öğrencileri, 28. Şubat.2018 günü Goloğlu Kültür Merkezi'nde Aytül Akal'ı 'Kitap Olmadan Asla' etkinliğinde misafir ediyor.

 

KTÜ Kitap Olmadan Asla


+ 1
+ 0
   

Kezban Küçük ile Okuma Kültürleri

Kezban Küçük ile Okuma Kültürleri üzerine Aytül Akal ile söyleşi

not: Arada Aytül Akal'a ait olmayan bir kitabın yanlışlıkla girdiği görülüyor, ama söyleşi böyle gerçekleştirilmiş...

Aytül Akal, Bu da ilk defa geliyor başıma!

Çok kişiden uyarı geldi ama elimden ne gelir?

8:31. dakikadan 8:42'ye kadar bir başkasının kitabı giriyor araya ve onun kapağı, sanki benim kitabımmış gibi gösteriliyor. Valla araya reklam almadım Smile

Sakın koşup da kitapçılarda saatlerce kuyruğa girmeyin kitabı almak için!!! ha ha ha... diyor...


+ 0
+ 0
   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.