Güncel

Mevlana Vakfı 2018 Edebiyat Ödülü Aytül Akal'a verildi

 

Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı’nın 2018 yılı Edebiyat Dalı ödülü, Aytül Akal’ın oldu.

“Sanatı, oyunu, eğlenceyi bir araya getirirken insanların yardımlaşabileceklerini, birlikte çalışabileceklerini ve yapıcı iletişimin her alanda kullanılabileceğini çocuklara örneklediği” ve “Türk Çocuk Edebiyatına katkılarından dolayı” bu ödüle layık görülen Akal, 1 Kasım 2018’de, ödülünü 3000 kişilik bir izleyici kitlesinin oluşturduğu dev bir salonda ödülünü, Gazeteci/Yazar/Araştırmacı dalında 2017 ödülü sahibi Orhan Karaveli’den aldı.

Mevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat Ödülleri

Mevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat Ödülleri

 


+ 1
+ 0
 

Aytül Akal Oğlak Sohbetlerinde

1-oglak-kitaplar

2 oglak

Söyleşi: Oğlak Kitaplar


+ 4
+ 0
 

Aytül Akal edebiyatını inceleyen kitap yayımlandı

Medine Sivri ve Berkant Örkün’ün yazdıkları “Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Göstergebilimsel Bir Uygulama: Aytül Akal” Uçanbalık Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Medine-Sivri-Sempozyum-230x300Bu bilimsel yapıt, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü tarafından düzenlenen “Ulusal Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yaşayan Yazarlar Sempozyumu Dizisi”nin beşincisinde, bir bildiri sunma düşüncesiyle ortaya çıkan akademik bir çalışmanın ürünü.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nün kurucu üyesi Doç. Dr. Medine Sivri ve Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü yüksek lisans öğrencilerinden Berkant Örkün’ün uzun ve detaylı çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu değerli yapıt, Aytül Akal’ın, “Açıl Kapı Açıl, Açıl Bahçe Açıl ve Açıl Maske Açıl” serisi ile Küçük Prens’in Doğum Günü, Saray Horozu’nun Doğum Günü, Mevsimler Kralı’nın Doğum Günü ve Kraliçe’nin Doğum Günü adlı dört kitaptan oluşan “Mevsimler Kralı’nın Maceraları” serisinin göstergebilimsel açıdan bütüncül olarak incelendiği disiplinlerarası bir çalışma.

Çocuk ve gençlik edebiyatı ürünlerinin daha nitelikli hale getirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla yayına hazırlanan bu benzersiz kitap, edebiyat üzerine akademik incelemeler yapmak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, bütünlüklü ve çok yönlü örnek bir çalışma olarak rehberlik edecek kapsamlı bir kılavuz…

 


+ 4
+ 0
   

Çocuk Kitaplarında Barış Var mı?

FATİH ÜNİVERSİTESİ 9. ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ GÜNLERİ’nin ilk gününde kitaplarda barışı konuştuk.

Panel başlığımız “EdebiyatcılardanBarışa Barışçıl Bir Bakış Açısı - Kitabın İçinde Barış Var
Moderatörümüz, Prof. Dr. Servet Bal. 
Konuşmacı arkadaşlarım çocuk edebiyatı yazarları Fatih Erdoğan ve Serpil Ural.
 
Fatih Üniversitesi
Fatih Ünivrsitesi
 

+ 5
+ 0
   

Masal Masal

Masal Masal TUDEM tanıtım sayfası:

masal masal


+ 1
+ 0
   

Aytül Akal ile Mıymıy Teyze üzerine...

'Bu videoyu Aytül Akal'ın annesi izlemesin :)' notu ile TUDEM/UÇANBALIK Yayın Gurubunun söyleşilerinden...


+ 2
+ 0
   

Mıymıy Teyze Japonya'daydı

Mıy Mıy Teyze, International Turkish-Japanese Literature Events etkinliği çerçevesinde Japonya’daydı.

Sesli sunum Türkçe, görsel sunum İngilizce, spontane çeviriler Japonca...
“Çocuklarla yaptığınız etkinliklerde bu kitapların kuklalarını da yapıp götürseniz...” önerisine, “Kuklaya gerek yok, aslı giriyor ya etkinliğe,” diyerek kendimi işaret etmem, kahkahalarla karşılandı.
Yunus Emre Enstitüsünün konuğuyduk.  Japonya ve kitaplar… Çok farklı bir deneyimdi.
Nicelerine dileklerimle…
Mıymıy Teyze Japonya'da

+ 1
+ 0
   

Akal Dubai'de Çocuklara Öykülerini Okuyor

Okulun öğrencilerine gönderdiği duyuru iletisi:
Pazar, Ekim 6, 2019, 1:27 ÖS
 
Dunyaca unlu cocuk kitaplari yazari Aytül Akal, GWA'de cocuklarimiza okuma saati duzenliyor!

Aytül AkalDünyaca ünlü Çağdaş Çocuk Edebiyatı yazarımız Aytül Akal, Dubai'de çocuklarımıza öykülerini okuyacak!

4-13 yaş grubundaki çocuklarımıza yönelik düzenlenen etkinliğe katılım ücretsizdir.

Tarih: 12 Ekim 2019, saat 12.00 -13.30

Yer: GEMS World Academy – Dubai (Kütüphane)

Yazar Aytül Akal'ın bugüne kadar 170'i aşkın kitabı yayımlanmıştır. Bunlardan 56 tanesi, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Farsça, Bulgarca, Macarca ve Arapça gibi çeşitli dillere çevirilerek yurt dışında yayımlanmış ve uluslararası ödüllere layık görülmüştür. Eserleri çeşitli akademik çalışmalara konu olmuş, hakkında kitaplar yayımlanmıştır. Aytül Akal konferanslar vererek ve okuma etkinlikleri düzenleyerek, çocuklarda okuma kültürünün yerleşmesine katkı sağlamaya devam etmektedir. Aynı zamanda sosyal projeler geliştirerek, çocukların kişilik gelişimi ve kendilerini tanımaları konusunda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Yazar ve eserleri hakkında aşağıdaki adresten ilave bilgi edinebilirsiniz:

www.aytulakal.com

Aytül Akal, our world-renowned Contemporary Children's Literature writer, will read her stories to our kids in Dubai. The event is free of charge for children aged 4 -13.

Date: 12th October 2019, 12.00 -13.30 

Venue: GEMS World Academy - Dubai (Library)

Author Aytül Akal has published more than 170 books to date, 56 of them have been translated into various languages ​​such as; German, English, Spanish, Persian, Bulgarian, Hungarian and Arabic and have been published abroad and received international awards. Her works have been the subject of various academic studies and books have been published about her. Aytül Akal continues to contribute to the establishment of the reading culture among children by organizing conferences and reading activities. At the same time, she continues to work on the development of social projects and personality development of children.

Additional information about the author and her work can be found at:

http://www.aytulakal.com/

Warm Regards,
Yasmine Sultan

Language Assistant

 

unnamed 1


+ 0
+ 0
   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.