Güncel

Akal Dubai'de Çocuklara Öykülerini Okuyor

Okulun öğrencilerine gönderdiği duyuru iletisi:
Pazar, Ekim 6, 2019, 1:27 ÖS
 
Dunyaca unlu cocuk kitaplari yazari Aytül Akal, GWA'de cocuklarimiza okuma saati duzenliyor!

Aytül AkalDünyaca ünlü Çağdaş Çocuk Edebiyatı yazarımız Aytül Akal, Dubai'de çocuklarımıza öykülerini okuyacak!

4-13 yaş grubundaki çocuklarımıza yönelik düzenlenen etkinliğe katılım ücretsizdir.

Tarih: 12 Ekim 2019, saat 12.00 -13.30

Yer: GEMS World Academy – Dubai (Kütüphane)

Yazar Aytül Akal'ın bugüne kadar 170'i aşkın kitabı yayımlanmıştır. Bunlardan 56 tanesi, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Farsça, Bulgarca, Macarca ve Arapça gibi çeşitli dillere çevirilerek yurt dışında yayımlanmış ve uluslararası ödüllere layık görülmüştür. Eserleri çeşitli akademik çalışmalara konu olmuş, hakkında kitaplar yayımlanmıştır. Aytül Akal konferanslar vererek ve okuma etkinlikleri düzenleyerek, çocuklarda okuma kültürünün yerleşmesine katkı sağlamaya devam etmektedir. Aynı zamanda sosyal projeler geliştirerek, çocukların kişilik gelişimi ve kendilerini tanımaları konusunda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Yazar ve eserleri hakkında aşağıdaki adresten ilave bilgi edinebilirsiniz:

www.aytulakal.com

Aytül Akal, our world-renowned Contemporary Children's Literature writer, will read her stories to our kids in Dubai. The event is free of charge for children aged 4 -13.

Date: 12th October 2019, 12.00 -13.30 

Venue: GEMS World Academy - Dubai (Library)

Author Aytül Akal has published more than 170 books to date, 56 of them have been translated into various languages ​​such as; German, English, Spanish, Persian, Bulgarian, Hungarian and Arabic and have been published abroad and received international awards. Her works have been the subject of various academic studies and books have been published about her. Aytül Akal continues to contribute to the establishment of the reading culture among children by organizing conferences and reading activities. At the same time, she continues to work on the development of social projects and personality development of children.

Additional information about the author and her work can be found at:

http://www.aytulakal.com/

Warm Regards,
Yasmine Sultan

Language Assistant

 

unnamed 1


+ 0
+ 0
 

Dil Bayramı Ödül Töreni

Dil Derneği ile Çankaya Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği 87. Dil Bayramı töreninde Kurtuluş Savaşı kahramanı ve Lozan Barış Antlaşmasının öncüsü İsmet İnönü’ye saygımızla İnönü Vakfı’na; cumhuriyetçi gençlerin yolunu açan Türkân Saylan’ın ulusa armağanı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezine; yine çocuk ve gençlerin bilimsel akılla eğitimine emek veren Bursa Çağdaş Eğitim Kooperatifi’ne; çocuk yazınımızın güçlü kalemi üyemiz Aytül Akal’a; Köy Enstitülü öğretmen, üyemiz Ali Kınacı’ya 26 Eylül 2019 günü yapılan törenlerle onur ödülleri takdim edilmiştir...

87. Dil Bayramı 26 Eylül 201987. Dil Bayramı 26 Eylül 201987. Dil Bayramı 26 Eylül 2019

87. Dil Bayramı 26 Eylül 201987. Dil Bayramı 26 Eylül 201987. Dil Bayramı 26 Eylül 2019

87. Dil Bayramı 26 Eylül 201987. Dil Bayramı 26 Eylül 201987. Dil Bayramı 26 Eylül 2019

 

 

+ 0
+ 0
 

İKİ USTA YAZAR ÇOCUKLARA RESİMLERLE SESLENİYOR

kapak-s

elmalar baslik-s

 

 

USTA YAZARLARDAN PAYLAŞMAK ÜZERİNE SESSİZ BİR KİTAP

İKİ USTA YAZAR ÇOCUKLARA RESİMLERLE SESLENİYOR

ELMALARIN NASIL PAYLAŞILACAĞINA HAYAL GÜCÜ KARAR VERİYOR

 

Çocuk edebiyatımızın iki usta yazarı Aytül Akal ve Mavisel Yener, paylaşmak üzerine eğlenceli bir sessiz kitap için bir araya geldi. Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Elmaları Nasıl Toplarsın?, ormandaki hayvanların, ağaç dallarındaki kıpkırmızı elmaları nasıl toplayıp paylaşacağının yanıtını, hiç yazı olmadan, keyifli çizimlerle okurun hayal gücüne bırakıyor.

Ormanda bir elma ağacı var. Üzeri kıpkırmızı sulu sulu elmalarla dolu. Hayvanlar bu elmaları toplamak istiyor, ama dallara nasıl ulaşacaklar? Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Elmaları Nasıl Toplarsın? kitabı, sorunun yanıtını okurların hayal gücüne bırakıyor.

HER DETAYDA FARKLI BİR ÖYKÜ

Usta yazarlar Aytül Akal ve Mavisel Yener’in kurguladığı bu öykü, bir sessiz kitap. Paylaşmak konulu bu öykü, Ece Zeber’in capcanlı ve ayrıntılı resimleriyle hayat buluyor. Okur, her okuyuşta başka bir detay yakalayıp yepyeni bir öykü anlatıyor.

GÖKTEN BEŞ ELMA DÜŞMÜŞ

Neredeyse hiç yazı olmadan, resimlerle anlatılan sessiz kitaplarda okur, sayfalara bakarak öyküyü hayal eder. Yazı olmadığı için okur hangi dili konuşursa konuşsun kitabı anlayabilir. Üstelik her okumada bambaşka bir ayrıntı yakalanacağı için yepyeni öyküler ortaya çıkar.

“Gökten beş elma düşmüş… Biri yetenekli ressama, ikisi sözsüz yazan iki yazar arkadaşa, biri bu kitabın okuruna… Peki kalan son elma kimin olsun? Kiminle paylaşmak istersen...”

ELMALARI NASIL TOPLARSIN?

Elmalar Nasıl Toplanır?Elmalar Nasıl ToplanırElmalar Nasıl Toplanır?

 

" height="92" />


+ 0
+ 0
   

Dil Bayramı'nda o isimlere onur ödülü

Odatv.com, bu yıl 87'incisi kutlanacak olan Dil Bayramı nedeni ile, Dil Derneği ve Çankaya Belediyesince düzenlenecek etkinlik çerçevesinde, 31 Ağustos 2019 günü yayımladığı 'Dil Bayramı'nda o isimlere onur ödülü' adlı makalesinde aşağıdaki satırları kaleme aldı.

'Bu yıl 87’incisi kutlanacak olan Dil Bayramı, Dil Derneği ile Çankaya Belediyesi ortaklaşa etkinlik düzenleyecek.
Etkinlikte, İnönü Vakfı’na, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne, Bursa Çağdaş Eğitim Kooperatifi’ne, yazar Aytül Akal’a, Köy Enstitülü öğretmen Ali Kınacı’ya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na onur ödülleri sunulacak.' 

dil-bayraminda-o-isimlere-onur-odulu-s


+ 0
+ 0
   

Dil Derneği ile Çankaya Belediyesi 87. Dil Bayramını Kutluyor

Sayı:                                                                                      31 Ağustos 2019

DİL DERNEĞİ İLE ÇANKAYA BELEDİYESİ

87. DİL BAYRAMINI BİRLİKTE KUTLUYOR

            Mustafa Kemal Atatürk, 12 Temmuz 1932’de Türk Dil Kurumu’nu, tüzelkişiliği olan bir dernek olarak kurmuş ve Dil Devrimini başlatmıştır. Türk Dil Kurumu (TDK), Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde ilk Türk Dili Kurultayını 26 Eylül 1932’de Dolmabahçe Sarayında toplamıştır. Bilim ve sanat insanlarının yanı sıra yurdun her yerinden, her inanç ve kökenden yurttaşların da katıldığı kurultayda 26 Eylül, “Dil Bayramı” olarak kabul edilmiştir.

Atatürk, eliyle yazdığı “vasiyetnamesi”nde Türk Tarih ve Dil Kurumlarını güvence altına almış; ancak hukuk tanımaz 12 Eylülcüler Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun “vasiyetnamesi”ni çiğnemiş, kurumları kapatmıştır. Bu hukuk ayıbı 36 yıldır silinememiştir. Bu hukuk ayıbına karşın Atatürk’ün başlattığı, onlarca yurtseverin emek verdiği Dil Devrimi engellenememiştir; bugün dilimize devrimle kazandırılan yüzlerce sözcük devrim karşıtlarınca da kullanılmaktadır. Demek ki dilde devrim başarılı olmuştur. Günümüzde Türkçenin eğitim ve öğretimini belirleyecek tüm kural ve kurumlarda, Türkçenin gücüne ve olanaklarına güvenmeyen; bilimsel verileri ve bilimcileri dışlayan uygulamalar sürmektedir. Ne yazık ki inancı baskın kılan anlayıştan en ağır biçimde etkilenen alan eğitimdir; öncelikle ortak iletişim aracımız Türkçemizdir. İşte böyle bir ortamda 26 Eylül 2019’da 87. Dil Bayramını kutlayacağız.

Dil Derneği ile Çankaya Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği 87. Dil Bayramı töreninde Kurtuluş Savaşı kahramanı ve Lozan Barış Antlaşmasının öncüsü İsmet İnönü’ye saygımızla İnönü Vakfı’na; cumhuriyetçi gençlerin yolunu açan Türkân Saylan’ın ulusa armağanı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezine; yine çocuk ve gençlerin bilimsel akılla eğitimine emek veren Bursa Çağdaş Eğitim Kooperatifi’ne; çocuk yazınımızın güçlü kalemi üyemiz Aytül Akal’a; Köy Enstitülü öğretmen, üyemiz Ali Kınacı’ya; ailesine, kendisine yöneltilen çirkin sataşmalara karşın barışçıl bir dil kullanan üyemiz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na onur ödülleri sunulacaktır. Aynı törende 1995’ten bu yana sürdürdüğümüz Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü bu yıl çeviri dalında sahibini bulacaktır. 87. Dil Bayramı coşkumuz, değerli Yazar Sunay Akın’ın gösterisiyle taçlanacaktır.  

26 Eylül 2019 Perşembe günü, 87. Dil Bayramını Anıtkabir’de (saat 14.00’te) laik cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e saygı sunumuyla başlatacağız. Aynı gün Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezinde (saat 18.00’de) Sanatçı Ali Nihat Yavşan sunacağı; Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in açış konuşmalarını yapacağı 87. Dil Bayramı törenine bütün yurtseverler çağrılıdır. Bireylerin, kitle örgütlerinin katılımı, Atatürkçü düşünceye inancımızı, 87. Dil Bayramı coşkumuzu katlayacaktır. En içten saygılarımızla.

                                               Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

                                                           Sevgi Özel


+ 0
+ 0
   

Dil Derneği Onur Ödülleri

Dil Derneği, 'Ortak Dilimiz Türkçeye Saygı' kapsamında düzenlediği 87. Dil Bayramı etkinlikleri içerisinde; varlığı, düşünceleri, özellikle gençlerimizin yolunu aydınlatmak açısından büyük önem taşıyan yapıtları nedeni ile Aytül Akal'a  '87. yıl Onur Ödülü' sunmak kararı almıştır. 

26. Eylül.2019 Perşembe günü, saat 18:00'de yapılacak olan Dil Bayramı Töreninde Aytül Akal, Ekrem İmamoğlu, Ali Kınacı, Çağdaş Eğitim Kooperatifi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi ve İnönü Vakfı onur ödüllerini alacaklardır.

Aytül Akal'ı 'Ortak Dilimiz Türkçeye Saygı' içeriğinde 87. yıl Onur Ödülü ile onurlandırdıkları için Dil Derneği'ne teşekkür ederiz.

Dil Derneği Onur ÖdülüDil Derneği Onur Ödülü


+ 0
+ 0
   

Mevlana Vakfı 2018 Edebiyat Ödülü Aytül Akal'a verildi

 

Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı’nın 2018 yılı Edebiyat Dalı ödülü, Aytül Akal’ın oldu.

“Sanatı, oyunu, eğlenceyi bir araya getirirken insanların yardımlaşabileceklerini, birlikte çalışabileceklerini ve yapıcı iletişimin her alanda kullanılabileceğini çocuklara örneklediği” ve “Türk Çocuk Edebiyatına katkılarından dolayı” bu ödüle layık görülen Akal, 1 Kasım 2018’de, ödülünü 3000 kişilik bir izleyici kitlesinin oluşturduğu dev bir salonda ödülünü, Gazeteci/Yazar/Araştırmacı dalında 2017 ödülü sahibi Orhan Karaveli’den aldı.

Mevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat Ödülleri

Mevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat ÖdülleriMevlana Yüce Vakfı 2018 yılı Edebiyat Ödülleri

 


+ 0
+ 0
   

Sosyal Bilimler Dergisi

Sosyal Bilimler Dergisi, Ekim 2018 tarihinde yayımlanan 28. sayısında, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet İhsan KAYA Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü ve öğretmen Veysi ÇELEBİ tarafından hazırlanan bir incelemeyi okurlarına sundu.

AYTÜL AKAL’IN ÇOCUK ROMANLARINDAKİ DEĞER AKTARIMLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME

Özet:

Bu çalışmada, tanınmış çocuk edebiyatı yazarlarından Aytül Akal’ın çocuk romanları, değer aktarımları açısından incelenmiştir. Betimsel nitelikte olan bu çalışmada doküman incelemesi esas alınmıştır. Örneklem olarak Akal’ın Abur Cubur Canavarı, Kiralık Evde İki Gün Bir gece, Renk Delisi, Ses Delisi, Koku Delisi, Çılgın Uzaylı Planı, Gökten Uzaylı Düştü ve Zombili Mombili Roman adlı eserleri ele alınmıştır. Bu romanlar teker teker incelenmiş, romanların değerler içeren bölümleri tespit edilmiş, değerlerin doğrudan aktarımdan ziyade –sezdirme, karşıtlıklardan yararlanma, kahramanla özdeşim kurma ve mutlu sona ulaşma- gibi yöntemler ile aktarıldığı belirlenmiştir. 

İncelemenin tamamını okumak isteyenler için PDF dosya bağlantısı:

 


+ 2
+ 0
   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.