Güncel

2018/19 eğitim sezonuna merhaba

Başlıyoruuuuzzz!

Aytül Akal kitapları üzerine çocuklarla söyleşi ve kitap okuma etkinliği ile 09.09.2018, saat 14:30 da Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesinde okurları ve sevenleri ile buluşuyor.

Aytül Akal Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi söyleşisi


+ 1
+ 0
 

İsveç İzmir’de!

Yılın son resmi etkinliği olarak:

İsveç İzmir’de!

İsveç ve Türk çocuk edebiyatının tarihsel gelişimi, çocuk edebiyatında sansür, bir çocuğun hangi duyguları kaldırabileceği, İsveç’te ve Türkiye’de çocuklar için yazmak ve çizmenin anlamı, ve yaratıcı süreç... Tüm bu konular ve daha fazlası Prof. Elina Druker, Prof. Neslihan Kansu-Yetkiner ile ödüllü yazar-çizerler Sara Lundberg ve Aytul Akal’ın katıldığı, Victoria Arzu Lejontåtel’ın yönettiği panelin konularıydı.

isvec-2

isvec


+ 1
+ 0
 

Mıymıy Teyze Japonya'daydı

Mıy Mıy Teyze, International Turkish-Japanese Literature Events etkinliği çerçevesinde Japonya’daydı.

Sesli sunum Türkçe, görsel sunum İngilizce, spontane çeviriler Japonca...
“Çocuklarla yaptığınız etkinliklerde bu kitapların kuklalarını da yapıp götürseniz...” önerisine, “Kuklaya gerek yok, aslı giriyor ya etkinliğe,” diyerek kendimi işaret etmem, kahkahalarla karşılandı.
Yunus Emre Enstitüsünün konuğuyduk.  Japonya ve kitaplar… Çok farklı bir deneyimdi.
Nicelerine dileklerimle…
Mıymıy Teyze Japonya'da

+ 1
+ 0
   

Okul Öncesi Öğretmenliği Semineri

Aytül Akal, 'Gençlik Durağı'nın 24 Şubat Cumartesi günü organize ettiği, İstanbul 'Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği Semineri'ne katıldı ve 'Okusun da Büyüsün' konulu bir sunum yaptı....

PHOTO


+ 1
+ 0
   

Kitap Olmadan Asla

KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretemenliği Eğitimi öğrencileri, 28. Şubat.2018 günü Goloğlu Kültür Merkezi'nde Aytül Akal'ı 'Kitap Olmadan Asla' etkinliğinde misafir ediyor.

 

KTÜ Kitap Olmadan Asla


+ 1
+ 0
   

Kezban Küçük ile Okuma Kültürleri

Kezban Küçük ile Okuma Kültürleri üzerine Aytül Akal ile söyleşi

not: Arada Aytül Akal'a ait olmayan bir kitabın yanlışlıkla girdiği görülüyor, ama söyleşi böyle gerçekleştirilmiş...

Aytül Akal, Bu da ilk defa geliyor başıma!

Çok kişiden uyarı geldi ama elimden ne gelir?

8:31. dakikadan 8:42'ye kadar bir başkasının kitabı giriyor araya ve onun kapağı, sanki benim kitabımmış gibi gösteriliyor. Valla araya reklam almadım Smile

Sakın koşup da kitapçılarda saatlerce kuyruğa girmeyin kitabı almak için!!! ha ha ha... diyor...


+ 0
+ 0
   

Çocuk Dünyasında, Onların Diliyle Yazarak İz Bırakmak

Türk ve dünya çocuk yazını ölçeğinde bol ürünlü bir kalem olarak seçilen, alanında  birçok yazınsal ve toplumsal projeye imza atan ve 2010 Astrid Lindgren Ödül’ü adayı olan Aytül Akal ile kitapları ve yazarlık yürüyüşünün kilometre taşları üzerinde söyleştik.

görsel

Yazarlık yaşamınız 70’li yılların başlarında başlasa da çocuklara yazmanız 1991 yılında yayımlanan Geceyi Sevmeyen Çocuk masal kitabınızla başlayıp romanlarınızla, öykülerinizle, şiirlerinizle, oyunlarınızla ve süregelen masallarınızla günümüzde ikinci dalyaya çok yakın bir sayıya (157) ulaşarak artan bir ivme ile sürüyor. Sevgili Akal, neden ağırlıklı olarak çocuk yazını?

Günlüğüme, “İlerde yazar ya da şair olmak istiyorum” diye yazmıştım. Yani daha çocukken, yazar olacağımı biliyordum, ancak çocuklara yazacağım hiç aklıma gelmezdi. Bu, bana da sürpriz oldu.

....> DEVAMI İÇİN


+ 2
+ 0
   

Söyleşi: TRT Kent Radyo


+ 6
+ 0
   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.