Öyküler

Aytül Akal öyküleri görsel liste

Hepimizin aradığı o sihirli formül galiba bu kitaplarda verilmiş...

Bir yanda buluğ çağına girmiş bir delikanlı, diğer yanda kendi çocuk dünyasında abisini ve anne-babasını anlamaya çalışan bir çocuk.
Çocuk yazının en önemli kalemlerinden Aytül Akal, kendi çocukluk anıları ve oğullarıyla olan ilişkilerinden esinlenerek hazırladığı bu kitabında birbirinden bağımsız ama aynı zamanda birbiriyle ilişkili on ayrı öyküye imza atmış.
‘Oğlum Nerdesin’de biri büyük diğeri küçük büyüme çağındaki iki erkek çocuğun, klasik Türk aile geleneğine bağlı olan anneleri ile yaşadıkları inişli çıkışlı ilişkiler kimi zaman gülünç, kimi zaman duygusal ve çoğu kez eleştirel bir dille aktarılmış.
Öykülerin tümünde baskın bir baba figürünün gölgesi hissedilse de, aslında asıl mevzu hep annelerin oğullarıyla olan ilişkisi.
Bu durum kuşkusuz Türk aile yapısındaki koruyucu, kollayıcı, sevecen, ‘anaç’ anne modeliyle klasikleşmiş ‘annenin erkek çocuklarını daha çok sevme’ içgüdüsüyle ilintili.
Bu olgu, ‘Oğlum Nerdesin’de yer alan tüm öykülerde de açıkça görülüyor: Ortalığı dağıtan, yerli yersiz isteklerde bulunan, taşkınlık-haylazlık yapan iki erkek çocuğu, annelerinin tüm nasihatlerine ve engellemelerine rağmen daima kendi isteklerini kabul ettirmeyi başarıyor. Anneleri çocuklarını ne kadar anlamaya çalışıp bir türlü anlayamasa da, kendi annesiyle olan ilişkisini sorgulayıp çocuklarına kendi çocukluğu ile ilgili ‘hayret edici’ öyküler anlatsa da yine de onlara karşı beslediği büyük sevgiden ve onlara ‘kıyamamasından’ dolayı isteklerini daima kabul ediyor ve olumsuz davranışlarını sineye çekiyor.
İnsan hangi yaşta olursa olsun ‘Oğlum Nerdesin’ kitabında kendinden bir şeyler buluyor.
Okumaktan keyif alıyor.
Ne de olsa, hepimiz hayatımızın belli bir döneminde ‘Evladım, ben çocukken…’le başlayan nasihat dolu nutuklara maruz kalmışızdır.
Geçmişe özlemle bakan ‘Oğlum Nerdesin’e, hem çocuklar, hem de anneler ve babalar bayılacak!..

Daha fazla bilgi için: Aykita

gokyuzunde balonlar e

  • Yayınevi Uçanbalık Yayıncılık
  • Tür Öykü
  • Sayfa Sayısı 80
  • Ebat (cm) 13x19.5
  • Barkod 9789944699754
  • Resimleyen Saadet Ceylan