Makale Dizini

Her Hafta Bir Masal (52 kitap)
Unutulanlar...

Geçenlerde arşivimde bir şey ararken, Yeni Günaydın’ın gazeteye ek bir dergi olarak çıkan, sonrasında gazetenin Saklambaç ekine giren Sobe (1990-91-92) fotokopilerinin yer aldığı dosya çıktı önüme. Önce şöyle bir göz attım, ardından dikkatle inceledim ki...ne keşfettim dersiniz!
Masalların neredeyse hepsi, Canı Sıkılan Çocuk, Kardeş İsteyen Çocuk, Sabahı Boyayan Çocuk ve Masalları Arayan Çocuk adlı sert cilt kapaklı masal kitaplarına girmiş, girmiş ama, birkaç masalı kitaplara sığdıramamışım meğer. Onlar Sobe dergisinin sayfalarında unutulmuşlar:  Kendini Beğenmiş Ayakkabı, Denizin Yaprakları, Ortanca Çocuk, Televizyon Seyretmeyi Seven Çocuk, Başka Aileye Özenen Çocuk, En Sevdiğin Şeyi Dile…
Masallar, Geceyi Sevmeyen Çocuk (1991) ile başlayarak anne babanın çocuklarına masal okuması amacıyla 5 ciltli kitap olarak yayımlanmıştı. Ancak, 1996’da şunu fark etmiştim:  Çocuklar, okul öncesinde anne babalarının onlara okuduğu masalları ilkokula başladıklarında artık kendileri okumak istiyorlardı ama puntolar anne baba için düşünüldüğünden, okumakta zorlanıyorlardı.
O zaman ne yaptım?
Her masalı tek tek 16 sayfalık iri puntolu kitaplar halinde okumayı yeni öğrenen çocuklar için yeniden tasarladım.
Planım masalları, "Her Hafta Bir Masal" başlığıyla 52 kitaplık bir seri olarak sunmaktı. Masalların arasında bu nedenle eleme yapıp sayılarını 52’ye indirmiştim.
Henüz 26 kitap yayımlamıştı ve “Her Hafta Bir Masal” başlığıyla tanıtımını yapabilmek için tüm serinin tamamlanmasını bekliyordum ki, YKY’dan "Her Güne Bir Masal” sloganıyla ciltli bir masal kitabı yayımlandı (1998). Benim başlığım özgünlüğü yitirmişti artık; ısrarcı olsam, var olanı taklit ettiğim sanılırdı, vazgeçtim.
Kitapları yine ilk planıma uyarak 52 kitap olarak yayımladım ama sloganımı kullanmadım.
52 haftaya denk düşmesi için seçtiğim masallardan geriye kalanlar ise, gerçekten geride kalmış, arşivde görene kadar ben bile unutup gitmişim…